Keď štát útočí na nenarodených...

Autor: Zuzana Ričányová | 17.8.2012 o 11:48 | (upravené 17.8.2012 o 12:28) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  581x

...alebo o tom, ako sa (ne)vyplácajú materské dávky... Nechcem sa v tomto blogu zaoberať politikou, vládnym programom ani systémom, v ktorom žijeme. Chcem však poukázať na zásadnú chybu, vedomú chybu, cielenú chybu... ani neviem ako nazvať priam neľudský, bezohľadný a krutý spôsob, akým sa naša vláda stavia k tej najcitlivejšej a najzraniteľnejšej skupine - k mamičkám s novorodencami.

Dieťa má právo vstúpiť do sveta s nádejou, oporou a širokou škálou možností v sprievode uvoľnenej a usmiatej matky. Myslíte, že im na to dáva náš štát priestor? Čakali by ste dokonca podporu štátu? Ten sa im skôr vysmieva do tváre. Nebudem sa zaoberať až smiešne nízkymi dávkami, ani tým, že aj tú jedinú možnosť, ako si mohli mamičky aspoň o trošku vylepšiť finančnú situáciu s dobrovoľným nemocenským poistením, zmenou už tak bizarného zákona zlikvidovali... Chcem otvoriť diskusiu a získať názory aj kompetentných na iné otázky:

Je v poriadku, že štát vyrubuje sankcie a postihy za nepatrné prešľapy ďaleko drastickejšie ako banky pri úveroch?

Je v poriadku, že sociálny systém funguje antisociálne?

Je v poriadku, že vláda, ktorá prisľubovala upevnenie sociálneho systému tento systém rúca?

Je v poriadku, že sociálny systém, ktorý je tu pre ľudí je neľudský?

Je v poriadku, že pre pár dňové omeškanie platby vám bez mihnutia oka zabavia všetky sociálne dávky? (Ktoré majú byť vyplácané niekoľko mesiacov!)

Je v poriadku, keď štát zarába na zložito a nespravodlivo postavenom zákone a na neinformovanosti vlastných zamestnancov?

O čom vlastne hovorím? Ak chcete dostávať materskú, musíte splniť isté podmienky. Zodpovedná žena či pár si v predstihu zistili možnosti ohladne maximálnej možnej výšky materskej dávky. Túto možnosť štát začiatkom roka zrušil, pretože považoval túto zodpovednosť za "privyrábanie" si na štáte. Dá sa považovať za zneužívanie sociálneho systému snaha matky vydobyť si pre dieťa to, čo by mal vyspelý štát garantovať? Nerodia deti ako na bežiacom páse kvôli výške dávok, majú jedno-dve, ktorým chcú poskytnúť maximum čo im štát umožní. Preto rastie vek prvorodičiek do zarážajúcich čísel, pretože matka nemá podporu v štátnom systéme, a tak sa musí spoliehať len na svoje sily a možnosti.

Novela zákona zrušila túto možnosť, resp. už z toho nie je "výhoda" a sprísnila pravidlá, ktoré musí tehulka splniť, aby vôbec mala nárok na vyplácanie dávok - musí zaplatiť poslednú dávku najneskôr do 8. dňa nasledujúceho mesiaca po ukončení poistenia. Ak to nestihne a pár dní sa omešká, nevyplatí jej štát nič a nikdy! Žiadne penále, žiadne zníženie dávky, prosto pol roka nebude dostávať zo sociálnej poisťovne žiadne peniaze, ŽIADNE.

Čo má napríklad slobodná mamička v takom prípade robiť? Dobrovoľne platí štátu poistenie, čím si "šetrí" na čas, kedy bude od dávok zo sociálnej poisťovne, ako jediného možné príjmu pri starostlivosti o novorodenca, závislá? Kedy je od príjmu závislá jej existencia, a najmä existencia jej novorodeniatka. Iste, mala zaplatiť včas. No pre pár dní omeškania je to príliš krutá daň. Nedostane len po prstoch, utnú jej celú ruku. Mňa mojich sedem dní omeškania stálo 4000 eur. Za deň omeškania sankcia 570 eur. Neuveriteľné!

Keď sa omeškáte pár dní pri platbe úveru, nezabavia vám hneď dom. Keď zaplatíte neskôr dane, nezatvoria vás. Tak prečo je sociálny systém, ktorý má pomáhať a podporovať ľudí, drsnejší ako všetky ostatné segmenty?

Ešte podotýkam, že som si moju situáciu pred nástupom na materskú overovala na niekoľkých číslach sociálnej poisťovne, dokonca aj osobne a vždy mi bolo potvrdené, že sa nemusím obávať, že nárok mám, že spĺňam všetky podmienky. A to neboli všeobecné informácie, ale presne podľa mojej konkrétnej situácie a RC. A keď prišlo na lámanie chleba, na tých istých číslach mi bez akejkoľvek pomoci či náznaku možností a ďalšieho postupu bolo jasne a stručne povedané, NEMÁTE NÁROK. A na otázku - Môžem sa odvolať? bola odpoveď - Iste, ale to vám aj tak nepomôže.

Tak kto pomôže? Tento blog rozposielam kompetentným ľuďom a inštitúciám. A veľmi ma zaujíma odpoveď. Otváram diskusiu, pretože fakt už treba niečo robiť. Vysoké percento volebnej účasti svedčí o snahe ľudí niečo zmeniť, nie s tehlou v ruke pri vládnej budove, ale s volebným lístkom nad urnou. Snaha bola, občanov áno a veľká, rada bola na vláde. No história sa opakuje, nech už "napravo" alebo "naľavo" a chyby sa neopravujú, následky zlých rozhodnutí sa neodstraňujú, len sa hádže viac polien pod nohy tým, ktorí potrebujú pomocnú ruku. Dokedy sa budeme čudovať, prečo sa rodí menej detí, prečo stúpa vek matiek, s čím súvisia zdravotné problémy matiek aj detí a celý tento kolotoč končí pri dôchodku? To je už však iná téma, ale aj pre tú je v diskusii priestor.

Vyžiadala som si oficiálne vyjadrenie zo Sociálnej poisťovne, tak som v napätí...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?